Asker ve Özel Kuvvetler Eğitim Kompleksi Olimpik ve Dalgıç Eğitim Havuzu işletmeye alındı. Meclis Otel Açıldı. Ekim 2013. Olimpik Yüzme Havuzu SPA Wellness Süs Havuzu

yeşil damla fina (Fédération Internationale de Natation)

FINA (Fédération Internationale de Natation)FINA (Fédération Internationale de Natation)

Eski Yunan ve Roma uygarlıklarında yüzme askeri eğitimle birlikte temel eğitimin önemli bir parçası olarak görülmekteydi. Eski Yunan zaman zaman yüzme yarışmaları düzenlemişler; Romalılar, hamamlardan ayrı olarak yüzme havuzları yaptırmışlar. Japonya'da ise okullarda yüzme eğitimini zorunlu kılan imparatorluk fermanı yayınlamıştır.

İlk açık hava havuzunun 1828'de Liverpool'da yapılmasından bir süre sonra ilk uluslararası yüzme yarışları 1837'de Londra'da ve ardından 1846'da Avustralya'da düzenlenmiştir. 1875'te İngiliz Mathew Webbe, Manş Denizi'ni kurbağalama tekniğiyle yüzerek geçti.

Bu gelişmeler paralelinde, 1882'den sonra çeşitli Avrupa ülkelerinde de yüzme federasyonları kurulmaya başlandı. 1896'da kurulan Londra Metropolitan Yüzme Kulübü, daha sonra Amatör Yüzme Birliği?ne dönüştü. ABD?de Yüzmenin örgütlü bir spora dönüşmesi, 1888'de Amatör spor Birliği'nin (AAU) kurulması sayesinde gerçekleşti.

1896'da modern olimpiyat oyunlarının tekrar başlatılması ile düzenlenen ilk olimpiyatlarda yüzme yarışlarına da yer verildi. Önceleri sadece erkeklerin katıldığı yarışmalara, 1912'de ilk kez bayan yüzücüler de alındı. 1900 yılında sırt üstü stili ve daha sonra 1908 yılında ise kurbağalamayı olimpiyatlara eklemişlerdir. Kelebek ise olimpiyatlara en son eklenen yüzme stilidir. Bütün dünyada örgütlü bir spor olarak yaygınlık kazanması ve olimpiyat programına alınması ile birlikte, bu spor dalı için uluslar arası bir federasyon kurulması gerekliliği ortaya çıktı.

Böylece 1909'da Londra'da Uluslar arası Amatör Yüzme Federasyonu FINA (Federation internationale de Natation Amateur) kuruldu. FINA?nın kurulmasından önce olimpiyatlarda yer alan yüzme yarışları sportif olmaktan çok uzaktı 200 mt.engelli yüzme yarışları, bir direğe tırmanmayı ve bir dizi kayığın üstünden geçtikten sonra, bu kayıkların altlarından yüzerek geçmeyi içeriyordu. Diğer yarışlar ise, su altında en uzun mesafe yüzme, 4000 mt.yüzme gibi yarışlardı.

FINA'nın kurulmasıyla birlikte bu türden yarışlar kaldırılarak yarışlarda FINA yönetmeliği esas alındı Bu yönetmelikte yarış mesafelerinin metre Cinsin den ölçülmesine karar verilerek yarışma stilleri de serbest sırtüstü, kurbağalama ve kelebek olarak belirlendi. Senkronize yüzme, diğer adıyla su balesi 1800'lü yılların sonlarında ortaya çıkmış olmasına rağmen, uzun yıllar sirk ve panayırlarda, gösteriler şeklinde sürdürüldü. 1952'de FINA tarafından tanınarak, aynı yıl Helsinki Olimpiyatları'nda "gösteri sporu" olarak yer aldı. 1973'te ilk kez Senkronize Yüzme dünya Şampiyonası yapıldı ve 1984'te de olimpiyat programına dahil edildi.

FINA OLİMPİK YÜZME HAVUZU KURALLARI (İngilizce)

Dosyayı bilgisayarınıza pdf olarak kaydetmek için tıklayınız.

FINA OLİMPİK YÜZME HAVUZU KURALLARI (Türkçe)

Dosyayı bilgisayarınıza pdf olarak kaydetmek için tıklayınız.
canada goose homme parajumpers solde doudoune moncler timberland femme ugg suisse doudoune moncler femme timberland homme ugg australia parajumpers femme moncler soldes canada goose solde moncler femme canada goose pas cher moncler doudoune femme canada goose femme timberland suisse moncler homme parajumpers homme ugg pas cher in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
Copright © 2000 - 2016 - Tüm Hakları Artes Havuzculuk Ltd.Şti.ne aittir.   Web Tasarım ve Güncelleme:Hakan DÜZEL